Zpět na výběr rostliny

Smatavka

Smatavku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Tato popínavá letnička pochází z afrických tropů a z Madagaskaru. Bylo vyšlechtěno na 100 druhů. U nás je nejznámější se žlutým květem s černým středem, existují ale také varianty s bílými okvětními lístky s tmavým středem, žluté květy bez výrazného středu, objevují se už i kultivary se žlutočerveným zbarvením. Květy jsou nejkrásnější na konci léta v září.

Stanoviště

Rostlinu umisťujeme na slunce, v polostínu málo kvete. Pne se sama, netřeba ji vyvazovat. Místo by mělo být chráněné před deštěm a větrem. Krásná je v závěsných nádobách, kde stonky volně splývají dolů. Zajímavé je ji vysadit k růžím, po kterých se pne, aniž by jim uškodila nebo k jiným odkvetlým trvalkám nebo keřům.

Výborně prospívá ve skleníku, chráněna před vnějšími škodlivými vlivy, za stálé teploty.

Péče

Černookou Zuzanu je třeba předpěstovat v březnu v pařeništi. Na stanoviště ji vysazujeme koncem května. Vyžaduje poměrně dostatek živin a humózní půdy. Je ale suchomilná, není příliš náročná na zálivku.

Thunbergii lze poměrně snadno uchovat přes zimu. Na podzim rostlinu sestřihneme a umístíme na světlé místo s teplotou asi 10°C. Rostlina shodí listy. Mírně , asi 1× za 14 dní ji zaléváme. Na jaře, za teplých dní, ji vyneseme ven na slunce a přesadíme. Rychle obrazí a znovu pokvete


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Smatavce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Smatavky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.