Zpět na výběr rostliny

Smil

Smil pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Velice známá a oblíbená letnička zejména do suchých vazeb pochází z Australie. Tam roste jako trvalka, u nás je známá asi 200 let. Na vrcholu delší tenké lodyhy vyrůstá květ, jehož základní barvou je žlutá, která přechází až k odstínům hnědé. Byly vyšlechtěny i nové keříčkové odrůdy v barvách bílé a žluté. Kvete od května do října, k sušení je nejlépe sbírat rostliny konem srpna. Výška rostliny je různá od 20 cm po 1 m.

Stanoviště

Slaměnce se dobře daří na teplém místě na zahradě, na slunci. V polostínu se špatně vyvíjí. Půda nemusí být bohatá na živiny, stačí dobře propustná písčitá půda. Rostlinu bychom měli chránit před prudkým deštěm, který může zapříčinit napedení houbovitou chorobou nebo zničit barvu květu.

Péče

Slaměnku je lépe předpěstovat v pařeništi, i když i přímý výsev na záhon koncem dubna je možný. Semena vyséváme do pařeniště od února do dubna. Na záhon pak rostliny přesazujeme během května. Půda pro smil by měla mít mírně kyselou reakci. Květina vyžaduje poměrně hojnou zálivku, pozor ale na časté napadení plísní. Pravidelné hnojení není nutné.

Rady a tipy

Smil se pěstuje hlavně jako rostlina do suchých vazeb. Je to výborná letnička k sušení. Květy sbíráme těsně před úplným rozvinutím, nejlépe koncem srpna, za suchého počasí. Rostliny sušíme ve stínu (půda, chodba) zavěšené květem dolů.

Květy si po usušení zachovávají barvu a tvar i po několik let.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Smilu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Smilu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.