Zpět na výběr rostliny

Smrk omorika

Smrk omorika pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Mívá velmi dekorativní, nápadně úzký tvar s krátkými, silně vzhůru prohnutými větvemi. Tmavozelené mírně pichlavé jehlice jsou na průřezu čtyřboké a na spodní straně mají dva bělavé proužky. Nezralé převislé šišky zaujmou svou tmavě fialovou barvou. Díky své štíhlé koruně vývraty netrpí.

Stanoviště

Pochází z Balkánského poloostrova a u nás prospívá v nižších a středních polohách. Dobře snáší vápenaté půdy. Je velmi skromný, na slunce i vláhu nenáročný. Rychle roste. Hodí se i do menších zahrad.

Kultivary

Je znám zakrslý kultivar Nana a velmi štíhlý kultivar se zcela převislými větvemi Pendula.

Zajímavosti

Podobně jako jiné smrky je i jehličí z omoriky na zahradě dobrým zdrojem kyselého humusu, který je potřebný k pěstování acidofilních druhů rostlin. Na čistě vápenatých velmi suchých zahradách nižších poloh je to také pravděpodobně jediný smrk, kterému se v takových podmínkách bude dařit.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Smrku omorika ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Smrku omorika


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.