Zpět na výběr rostliny

Smrk ztepilý

Smrk ztepilý pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Kuželovitý strom se špičatě zakončeným vrcholem má mírně prohnuté dlouhé větve. Tmavozelené pichlavé jehlice po opadání zanechají větévku s drobnými výrůstky. Dlouhé hladké šišky jsou prohnuté a visí z větví dolů. Mělké kořeny sahají daleko od stromu, což u dřevin rostoucích osaměle či na nechráněném místě často způsobuje vývraty.

Stanoviště

Nejlépe se mu daří ve středních a vyšších nadmořských výškách, kde je vyšší vlhkost vzduchu a více srážek. Na půdu a světlo je nenáročný. Pod vzrostlým stromem bývá suchá půda bez vegetace, pokrytá vrstvou suchého jehličí. Je háklivý na znečištěné ovzduší.

Kultivary

Zakrslé kultivary mají různé tvary: kulovitý Globosa Nana, Gregoryana, kuželovitý Barryi, Maxwellii, Pygmaea, hnízdovitý Nidiformis, deskovitě rozložený Tabuliformis, plazivý Formánek. Velice dekorativně působí různé netypické tvary, které jsou velmi různorodé, např. menší úzké s převislými větvemi Inversa, Rothenhaus, či takzvané „hadí smrky“ s dlouhými pokroucenými spoře rozvětvenými větvemi u Viminalis, nebo Virgata. Velmi dekorativní je nižší kultivar nepravidelného tvaru červeně rašící na jaře Acrocona, nebo kultivary se žlutavými jehlicemi Aurea Magnifica.

Zajímavosti

Mladé výhonky lze použít k výrobě čaje, který má díky většímu množství pryskyřice příznivé účinky na průdušky, zejména je-li přislazen medem. Čerstvou, dosud nezatvrdlou pryskyřici lze použít jako žvýkačku – má silnější pryskyřičnou chuť, ale dává vonný dech. Pro velký obsah pryskyřic se to však se žvýkáním ani pitím čaje nemá přehánět, aby nebyly příliš zatíženy ledviny. Do rozehřáté pryskyřice se dříve balilo plátno při výrobě loučí. Hrabanka a suché jehličí může poskytnou vhodnou příměs k rostlinám vyžadujícím kyselou půdu.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Smrku ztepilém ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Smrku ztepilého


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.