Zpět na výběr rostliny

Sparmánie

Sparmánii pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Řadíme jí do čeledi Lípovité.

Sparmánie je keřovitá rostlina. Větvičky má světle zelené, pokryté chloupky. Listy srdčitého tvaru, světle zelené barvy a chloupkaté. Květy bílé, s výraznými žluto oranžovými tyčinky, které voní.

Péče

Potřebují slunné stanoviště, snášejí i přímé slunce. Teploty pro přezimování 6 až 10°C. Zálivka v létě pravidelná, přes zimu omezená.

Přesazujeme každé dva roky od jara do podzimu. Během roku nerosíme, protože rostlina je chloupkatá a voda by listy mohla poškodit. Pro rozvětvení zaštipujeme.

Zemina a hnojení

Substrát středně těžký, humózní, nejlépe rašelina smíchaná s kompostem. Do spod květináče dáme drenáž, která zabrání přemokření kořenového balu.

Přihnojujeme od jara do podzimu každé dva týdny, v zimě jednou za měsíc. Běžným hnojivem na pokojové rostliny.

Množení

Pokojovou lipku množíme vrcholovými řízky, které odebíráme z postraních větviček. Teplota pro zakořenění 18 až 20°C, přikryjeme folii pro zvýšení vzdušné vlhkosti. Asi za tři týdny nám zakoření.

Choroby a škůdci

Žloutnutí a opad listů způsobuje nedostatečná výživa nebo špatné prostředí. Ze škůdců se mohou na rostlině objevit mšice, molice a třásněnky.

Rady a tipy

Pokojová lipka má zvláštní vůni, která ne každému voní.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Sparmánii ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Sparmánie


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.