Zpět na výběr rostliny

Špenát

Špenát pěstují: Achdarek, Barush


Špenát (Spinacea oleracea) je jednoletá rostlina z čeledi merlíkovité – Chenopodiaceae, původem z Kavkazu, z oblasti dnešního Afghánistánu a Turkmenistánu. Rostliny má až 30 cm dlouhý kůlovitý kořen. Listy se vyvíjí v listové růžici, jsou dlouze řapíkaté, celokrajné a jejich tvar se odvíjí od odrůdy. Květní stonek je až 30 cm vysoký, rostliny jsou jednodomé, květy jsou nenápadné bílé nebo zelené. Semena jsou ostrohranné nažky podobné lebedě nebo laskavci.

Stanoviště

Špenátu se daří na lehčích půdách písčitohlinitých s dostatečnou zásobou živin a dobře propustné pro vodu. Optimální půdní reakce je 6,5 –7,5, nesnáší kyselé a utužené půdy.

Péče

Špenát má vegetační dobu dlouhou 60 dní a používá se jako předplodina nebo následná plodina. Pěstuje se z přímých výsevů, semena vzchází při 2–4°Ca optimální teplota pro vegetační období je 12–16°C, při vyšších teplotách vybíhá do květu.

Rané výsevy se dělají v únoru do sponu 20–25×20–25 cm a sklízet je možné již na konci dubna, do června. Z pozdních jarních výsevů v dubnu se sklízí již od června a z podzimních výsevů v srpnu se sklízí v říjnu. Pro velmi časnou sklizeň lze provádět výsev do sponu 15×25 cm přezimujících kultur v září, se sklizní na počátku dubna.

Sklízí se rostliny s minimálně s šesti vyvinutými listy, skladují se při teplotě 0°C při 95–100% relativní vzdušné vlhkosti po dobu maximálně jeden týden nebo se zamrazí nasekané, oprané listy.

Výživa a hnojení

Špenát se řadí mezi plodiny druhé trati. Vyhýbáme se fyziologicky kyselým formám hnojiv, ale chloridové formy hnojiv špenátu nevadí. Do půdy při předseťových úpravách půdy zapravíme 12 g/m2 dusíku, 3,5–4 g P2O5/m2 ,, 9–10 g K2O/m2 a 3 g MgO/m2.

Choroby a škůdci

  • Plíseň špenátu celé rostliny. Ochranou je dodržování osevního postupu na moření osiva.
  • Mšice maková
  • Skvrnitost listů špenátu

Druhy

Matador

Zelenolistá odrůda špenátu, má velký výnos, je odolný vybíhání do květu. Porosty jsou uniformní a dobře přezimují.

Monores

Vzrůstná odrůda s mírně bublinatými listy. Roste rychle, vegetační dobu má 52–60 dní, proto se hodí i k velmi časným sklizním.

Previa F1

Je hybridní, velmi výnosná odrůda špenátu, rostliny jsou odolné plísni špenátové.

Winter Riesen

Odrůda vhodná k přezimujícím kulturám, rostliny tvoří velké tmavé listy, které se díky aromatu hodí do salátů.

Rady a typy, výživová hodnota

Ze špenátu se konzumují listy, které obsahují 2% sacharidů, 4–5% bílkovin, 5% vlákniny, z vitamínů lze zmínit vysoký obsah vitamínu C, A, B1, B2, B6, K a folacin a je cenným zdrojem draslíku, vápníku, hořčíku a železa.

Listy konzumujeme za čerstva jako přílohu k pokrmům, v zeleninových salátech. Tradiční úpravou je vařený k bramborám a masu. Po omezenou dobu se dá čerstvý skladovat, v lednici, mnohem déle se však uchová, když se oprané, posekané listy zamrazí.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Špenátu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Špenátu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.