Zpět na výběr rostliny

Starček

Starček pěstují: Janaen


Krásná dvouletka pochází z jižní Francie. Jako jedna z mála letniček a dvouletek se nepěstuje pro květ, ale pro krásně tvarované, našedivělé listy. Bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů s různým tvarem a barvou olistění, od zelené až po šedivou. Rostlina je celá plstnatá, což jí přidává na kráse.

Kvete druhým rokem v červnu a v červenci drobným žlutým květem na dlouhém neolistěném stonku. Ten zahradníci často odstraňují, protože narušuje kompaktnost rostliny.

Stanoviště

Starček není náročný na stanoviště, v humózních půdách, na slunci lépe prospívá a listy jsou více tvarované.

Často se používá v parcích na ornamentální výsadby. Jeho výhodou je, že se hodí prakticky ke všem letničkám, krásný je například s lobelkou. Sází se i do truhlíků jako doplněk ke kvetoucím převislým rostlinám.

Péče

Rostlinu je nutné předpěstovat. V březnu vyséváme semena do pařeniště, koncem května drobné rostliny na záhon. Prvním rokem se vyvíjí pouze list. Druhým rokem rostlina vykvete. Vyplatí se ji ponechat na záhonu i po odkvětu. Většinou venku přežije i další zimu, na jaře ji seřízneme, vytvoří slabý kmínek, ze kterého znovu obroste. Při tomto způsobu pěstování může starček vydržet tři i více let. Zálivka je vhodná mírná, ne na list. Hnojení je dobré, ne však bezpodmínečně nut­né.

Rady a tipy

Listy můžeme zkusit přidat do suchých vazeb, odstřihneme je a ihned použijeme, nemusíme je sušit.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Starčeku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Starčeka


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.