Zpět na výběr rostliny

Štírovník

Štírovník pěstují: romaa


Je z čeledi Leguminosae – Luštinaté, pochází z Kanárských a Kapvederských ostrovů, kvete ve dvou různých termínech, protože máme dva různé druhy.

Lotus berthelotii

Má jehlicovité, šedozelené listy, květy jsou natěsnané na konci výhonů, barvu mají hnědočervenou. Je poléhavý až dlouze převislý. Kvete od března do dubna.

Lotus maculatus

Je také poléhavý až dlouze převislý, má zvláštní odrůdu, je to L. maculatus Golden Flash. Jeho květy mají bronzovou barvu. Kvete celé léto.

Stanoviště

Potřebuje slunné až světlé místo, chráněné před větrem.

Péče

Musí mít vyrovnanou vzdušnou vlhkost, často tedy rosíme. Po celou vegetační dobu mírně zaléváme, v zimě zálivka klesá na minimum. Do října bychom měli přihnojovat každý týden. Přezimuje při teplotě 8°-10°C na chladném a světlém místě. Nesnáší přeschnutí, přelití.

Množení

Lotus berthelotii

Pomocí řízků, které napícháme do substrátu. Používáme hodně vrcholové řízky. Zakořeňují při teplotě 18°-20°C, potom snížíme na teplotu 14°-16°C. Pokud jsou rostliny dobře rozvětvené, tak můžeme přejít chladnější fázi. Jinak musíme dát na teplotu asi kolem 5°-10°C, trvá to tak 4–6 týdnů. Děláme to z toho důvodu, aby se nám rostliny dobře rozvětvily.

Lotus maculatus

Pomocí vrcholových řízků, které odebíráme buď na konci léta, nebo na jaře. K zakořenění potřebují teplotu kolem 20°-25°C.

Použití

Do závěsných nádob, do truhlíků, pro květinové mísy, na ozdobné sloupky, jako podsadba v zimní zahradě.

Choroby a škůdci

  • Mšice

Přeschnutí balu způsobuje opad listů.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

Štírovník

Fotky Štírovníku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.