Zpět na výběr rostliny

Střemcha obecná

Střemchu obecnou pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Široce kuželovitý strom mívá často větve nízko nad zemí. Eliptické listy jsou hladké, lesklé. Po rozvití listů kvete drobnými kvítky uspořádanými do převislých květenství, které krásně, výrazně voní. Plody jsou drobné peckovičky černé barvy. Má bohatě větvený kořenový systém.

Stanoviště

Naše domácí dřevina roste od nižších do středních poloh. Často roste u vodotečí a vyžaduje vlhké bohaté půdy. Dobře snáší stín i plné oslunění.

Kultivary

Používá se původní druh nebo raději střemcha pozdní.

Zajímavosti

Výborně zmlazuje z pařezů a snáší tedy dobře i silný řez. Často bývá napadána mšicemi a housenkami, které dokáží opříst celý strom jemnými pavučinkami. Do měst se lépe hodí střemcha pozdní (Padus serotina), která pochází se Severní Ameriky, dosahuje až 20 m a má mohutné nízko se větvící vodorovně rozložené větve. Tvoří podobná silně vonná květenství. Je méně náročná na půdní vlhkost.

Oba druhy obsahují v listech, kůře i jadérku peckoviček kyanovodík, který lze vnímat jako nahořklou mandlovou vůni. Protože se jenom velmi pomalu uvolňuje, nepředstavuje pro lidi vážné nebezpečí, ale čerstvě naškrábaná mladá kůra hubí spolehlivě drobný hmyz a mouchy.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Střemše obecné ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Střemchy obecné


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.