Zpět na výběr rostliny

Svída bílá

Svídu bílou pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Široce rozložitý keř s dlouhými přepadávajícími větvemi zářivě červené barvy. Zaoblené celokrajné listy jsou na větvích uspořádány vstřícně. Drobné květy jsou nenápadně bílé, uspořádané do koncových květenství. Malé peckovičky jsou modrobílé.

Stanoviště

Ze Sibiře pocházející dřevina u nás roste od nížin do hor. Na půdu je nenáročná, dobře snáší polostín i slunná místa, ale nikoliv sucho. Dlouhé větve dobře zakořeňují a způsobují tak rozrůstání keře.

Kultivary

Bíle lemované listy má Argenteomarginata a Elegantissima, žlutě lemované listy Spaethii, zářivě sytě červené větve má Sibirica, podobný kultivar s bíle lemovanými listy má Sibirica Variegata, černočervenou kůru najdeme na Kesselringii.

Zajímavosti

Svídy mají velmi ozdobné mladé výhony zbarvené do různých odstínů červené nebo žluté barvy. Snadno se množí řízkováním nebo oddělením již zakořeněných větví. Výborně snáší řez a doporučuje se pravidelně po několika letech zmladit celý keř, aby vytvořil nové větve se zářivějšími barvami.

Naše domácí svída krvavá (Cornus sanguinea) má mladé větévky zbarvené tmavě červeně. Dokáže růst i na suchých či vápenitých půdách. Malé plody jsou černé.

Další severoamerický druh je svída výběžkatá (Cornus stolonifera), která se vzrůstem i nároky velmi podobá svídě bílé, ale její kultivar Flaviramea má zářivě žluto zelně zbarvené větve.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Svídě bílé ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Svídy bílé


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.