Zpět na výběr rostliny

Topol osika

Topol osiku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Strom se vzdušnou kuželovitou korunou má světlý dožluta zabarvený kmen. Jemně laločnaté listy jsou široce okrouhlé a na tenkých stopkách se třepotají při sebemenším vánku. Samičí stromy tvoří na jaře ochmýřená semena. Bohatý kořenový systém často tvoří kořenové výmladky.

Stanoviště

Roste od nížin až do horských poloh. Na typu půdy je zcela nezávislá, snáší zásadité, kyselé, vlhké i suché půdy. Je to typická pionýrská dřevina osidlující i holé obnažené půdy. Vyžaduje ale dostatek slunce. Obstojně snáší i městské prostředí.

Kultivary

K dostání je kultivar Erecta se slabším vzrůstem a užší korunou.

Zajímavosti

Díky silné kořenové výmladnosti se velmi dobře zmlazuje a dokáže v poměrně krátké době mladými stromky zarůst téměř libovolnou plně osvětlenou plochu. Je proto jako stvořená ke zpevnění uvolněných svahů. Na stinná místa se nešíří. Měkké dřevo bylo velmi oblíbené u řezbářů.

Kříženec osiky a topolu bílého je topol šedý (Populus x canescens), který více připomíná topol bílý, jen není tak výrazně bíle zbarvený. Využití má podobné jako topol bílý, narozdíl od něj však snáší i kyselé a chudé půdy.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Topolu osice ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Topolu osiky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.