Zpět na výběr rostliny

Topolovka

Topolovku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Topolovka patří k trvalkám, v našich zeměpisných šířkách se pěstuje spíše jako dvouletka. Pochází ze Střední Asie. U nás se vyskytuje již po staletí, dříve hlavně v klášterních a selských zahradách. Dosahuje výšky až 2 m. Kvete od července do září ve světlých barvách, v odstínech růžové a červené. Květy jsou jednoduché nebo plné, rostlina kvete odspoda.

Stanoviště

Topolovka je teplomilná, vyžaduje kyprou půdu bohatou na živiny. Nejlépe se jí daří u osluněné domovní zdi nebo u plotu, který jí poskytuje oporu ve větru.

Péče

Semena topolovky vyséváme obvykle v červnu po špetkách do květináčů. Na podzim přesadíme malé rostlinky na záhon do sponu 50 cm. Rostliny zaléváme vždy ke kořenům, nerosíme je a nevysazujeme příliš hustě.

Choroby a škůdci

Topolovka bývá často napadána rzí slézovou, vyplatí se použít postřik proti této chorobě.

Rady a tipy

Topolovka patří mezi léčivé rostliny. Účinné látky proti kašli a proti zánětům horních cest dýchacích jsou obsaženy hlavně v červenofialových květech. Květy sbíráme ale pouze z chemicky neošetřených rostlin.

Celá rostlina je pokryta chloupky, které mohou citlivým jedincům způsobit alergickou reakci.

Topolovku je údajně možné množit i řízkováním.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Topolovce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Topolovky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.