Zpět na výběr rostliny

Toulitka

Toulitku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Patří do čeledi Áronovie. Významný epifytní druh, který pochází z tropických a subtropických oblastech jižní Ameriky. Je vhodná jako dárková květina.

Na první pohled nás na rostlině upoutají určitě krásné exotické květy. Květy jsou menší, oválné, toulec červený. Palice je v barvě toulce a je pokroucená. Listy široce kopinaté, kožovité na dlouhém řapíku. Má velké množství vzdušných kořenů, které slouží k uchycení. Kořenový systém je mělký.

Péče

Na světlo je velmi náročná. Potřebuje dostatek rozptýleného světla, ale nesnáší přímé slunce. Teploty v létě 25°C přes zimu potřebuje jen 16°C, pro tvorbu květu potřebuje dostatečnou vzdušnou vlhkost, která musí být 80 až 85%, zvyšujeme jí rosením. Zálivka pravidelná, ale pozor toulitka nesnáší přemokření.

Přesazujeme každé dva roky, nejlépe na jaře do nové zeminy. Během roku rosíme, obíráme odkvětlé květy a uschlé listy.

Zemina a hnojení

Substrát musí být lehký, humózní a vzdušný. Vhodné je použít drcenou borovou kůru, molitan a perlit.

Začínáme přihnojovat začátkem léta každé tři týdny hnojivem na květ.

Množení

Množíme semenem nebo řízkováním, ale je to velmi pracné a zdlouhavé. Starší rostliny můžeme množit jednoduchým způsobem a to dělením. Rostlinu vyndáme z květináče a opatrně roztrhneme na více částí. Každá část musí mít listy a kořeny. Doporučuji takto množit jen když rostlina nekvete.

Choroby a škůdci

U toulitek se můžeme setkat s hnilobou kořenů, stonků nebo skvrnitostí listů. Za obojí může špatná zálivka nebo špatné světelné podmínky. Ze škůdců svilušky, třásněnky, červci a plži.

Rady a tipy

Při rosení musíme dávat pozor, aby voda nešla na květy jinak se vytvoří ošklivé skvrny.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Toulitce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Toulitky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.