Zpět na výběr rostliny

Trnovník akát

Trnovník akát pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Široce kuželovitá koruna je tvořena křivolakými větvemi. Jemné listy jsou složené ze zakulacených lístků. V květnu kvete vonnými bílými květy uspořádanými v převislých hroznech. Plody jsou ploché suché lusky. Bohatý kořenový systém často tvoří kořenové výmladky.

Stanoviště

Tato severoamerická dřevina u nás roste od nižších do středních poloh. Často bývá u vodotečí, ale dobře snáší i půdy suché. Na půdu je celkově nenáročný. Vyžaduje ale dostatečně osluněná místa. Dobře snáší městské prostředí.

Kultivary

Mezi kultivary můžeme jmenovat sloupovitý Pyramidalis, žlutolistý Frisia nebo beztrnný kultivar Bessoniana s kulovitou korunou.

Zajímavosti

Díky své silné pařezové i kořenové výmladnosti se velmi dobře zmlazuje a snáší tudíž výborně i silný řez. Už při poranění však často vyráží mnoho kořenových výmladků a dokáže se tak velice rychle šířit, často i na úkor okolních dřevin. Z toho důvodu se přestává v poslední době původní druh vysazovat a používají se jen kultivary nebo příbuzné druhy, které se tak agresivně nešíří. Na druhou stranu je třeba dodat, že na rozdíl od naprosté většiny našich domácích dřevin dokáže růst i na velmi devastovaných půdách a na půdách do nichž se vyplavují hnojiva z polí. V kořenových hlízkách žijí nitrofilní bakterie, které obohacují půdu dusíkem.

Trnovník honosný (Robinia luxurians) také pochází ze Severní Ameriky a nechová se invazivně. Dorůstá výšky kolem 10 m; bílé, mírně narůžovělé květy téměř nevoní.

Trnovník lepkavý, srstnatý (Robinia hispida) má také severoamerický původ, dorůstá výšky 12 m, má řídké trny na lepkavých větévkách. Slabě vonné květy mají krásnou růžovou barvu. Vyžaduje chráněná teplá stanoviště s plným sluncem a je výrazně krátkověký.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Trnovníku akátu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Trnovníku akátu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.