Zpět na výběr rostliny

Tulipán

Tulipán pěstují: Lenka 38, Fly, Janaen, sud, nosanek


Tulipán je cibulovina patřící do čeledi liliovitých. Pochází ze stepí a hor západní Asie, kde je podnebí charakteristické dlouhou zimou. To je výborné pro cibule tulipánů, které mohou vyzrát a množit se. Z tohoto důvodu u nás tulipány většinou nezplaňují, pouze některé botanické odrůdy a lesní tulipány (T. tarda), které jsou původem z jižní Evropy, se na slunných stanovištích poměrně rychle šíří.

Tulipán se dostal do střední Evropy v 16. století a od té doby se vyvinulo nepřeberné množství odrůd a kultivarů. Třídí se podle tvaru květu a doby kvetení.

Každým rokem vznikají nové a nové odrůdy. Známe tulipány z jednoduchým nebo plným květem, raně i pozdně kvetoucí, papouškovité, pivoňkovité, liliovité, pěstují se botanické odrůdy vhodné do skalek. Kvetou téměř ve všech barvách od dubna až do konce května.

Stanoviště

Tulipán nepatří do jílovitých a zamokřených půd. Výborná je kyprá, hlinitá půda s dostatkem živin. Dobře roste na místech, která jsou přes léto suchá a cibule může vyzrát. Pokvete na slunci i v polostínu. Je vhodné tulipány sázet pod trvalky s velkými listy (pivoňky, bohyšky), které svými listy zakryjí přes léto nevzhledné žluté tulipánové listy.

Doporučuje se vysazovat pohromadě více tulipánů jedné skupiny.

Péče

Cibule tulipánů sázíme na podzim, v září a říjnu, aby stihly zakořenit, do hloubky asi 10–15 cm, dle velikosti cibule. Vyplatí se dát na dno jamky vrstvu kompostu, také je dobré místo výsadby na zimu kompostem zakrýt. Na jaře rostliny přihnojíme plným hnojivem (např. pro rajčata), na podzim hnojivem draselným. Po odkvětu ihned odstraníme odkvetlý květ, ponecháme ale stvol. Rostlinu necháme zcela zežloutnout, pak teprve můžeme odstranit listy nebo cibuli vyjmout a nechat přes léto na suchém místě vyzrát. Tulipán vytváří každý rok novou cibuli.

Botanické odrůdy není třeba přesazovat, většinou vydrží na jednom místě až 5 let. Cibule je možné sázet do „košů“ pro výsadbu cibulí a hlíz. Poskytují ochranu před hraboši a cibule se snadno ze záhonu vyjmou i s košem.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Tulipánu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Tulipánu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.