Zpět na výběr rostliny

Višeň

Višeň pěstují: Lacenka


Višně pocházejí z oblasti Kaspického moře. Jde o nevysoké stromy, s maximální výškou do osmi metrů. Je krátkověká, dožívá se čtyřiceti let. Plody jsou jasně rudé, až rubínové, mají vysoký obsah vitamínu A, nejsou ale tak sladké jako třešně. Jsou na půdu poměrně nenáročné, nemají ovšem rády přemokření a nedostatek humusu. Nejlépe prospívají na mírných svazích, orientovaných k jihu. Kvalitní úrodu dostaneme i na poměrně vysokých nadmořských výškách – až do 700 m n. m. Nejnižší roční průměrné teploty nesměj klesnout pod 7,5°C. Optimum srážek je 550 mm za rok.

Podnože

Požívají se stejné jako u třešní. Ptáčnice pro kmenné tvary a mahalebku pro méně vyhovující půdy (viz Třešně – Podnože). Na mahalebce začíná plodit od čtvrtého roku, nejlepší plodnosti dosahuje mezi 10. – 25. rokem.

Višňový odkopek

Hodí se zejména na vlhké půdy. Jeho nevýhodou je ale zvýšená tvorba výmladků a slabá schopnost tvorby kořenového vlášení.

Morela pozdní

Má středně velké karmínové plody. Kvete pozdě, spolehlivě se tak vyhne mrazům. Zraje v polovině léta.

Řez

Višně plodí na jednoletých výhonech, rostoucích z dvouletého dřeva. Křížící se výhony je nutné odstranit na větevním kroužku. Jednoleté výhony se proto zkracují o třetinu. Řez se provádí buďto na začátku března, nebo po sklizni. Takto pravidelně zmlazované stromy hojně a vyrovnaně plodí.

Nejčastějším tvarem u višní je nízký keř, zejména kvůli lepší ochraně před ptactvem. Dobře ale plodí také ve tvaru vějíře.

Třídění podle plodů

Višně se rozdělují podle tvaru a chuti do následujících sku­pin

  • Kyselky – tmavě červené a velmi kyselé (Vackova, Morela pozdní,…).
  • Sladkovišně – tmavě červené, sladce nakyslé chuť
  • Amarelky – oranžové až načervenalé, chuť je mírně nakyslá.
  • Skleněnky – světle červené plody, chuť je příjemně nakyslá.

Sklizeň

Sklízí se stejným způsobem jako třešně (viz Třešně – Sklizeň), platí pro ně stejné termíny třešňových týdnů. Pouze rané odrůdy se sklízejí ještě před plnou zralostí, v období tvz. „červené zralosti“. Tyto plody ale nejsou nikdy tak chutné, jako když se ponechají na stromě do plné zralosti.

Choroby a škůdci

  • Monilióza
  • dlaskové

Další nejčastější choroby a škůdci jsou stejní jako u třešní, v kapitole Třešně – Choroby a škůdci naleznete jejich přehled a vhodnou ochranu.

Odrůdy

Vackova

Domácí odrůda. Nejlépe prospívá na jílovo-štěrkových půdách. Je samosprašná a odolnější vůči mrazu v době květu. Cenná je také tím, že netrpí klejotokem a plody při nadměrných srážkách nepukají. Chuťově mírně kyselá, zraje ve druhé polovině června.

Morela pozdní

Původem z Francie, na plném slunci se jí daří nejlépe. Ideální je formě palmet, velmi dobře se tvaruje. Chuť je kysele kořenná. Plody nepukají ani při dlouhých deštích. Roste samosprašná i cizosprašná varianta.

Vítova kyselka

Domácí odrůda. Pro schopnost kvalitně plodit ve výšce až 900 m n. m. se hodí zejména do horských oblastí. Také není náročná na kvalitu půdy. Je to samosprašná odrůda, asi nejlépe se hodí k zavařování. Plody jsou tmavě červené, jemně kořeněné. Vyznačuje se vysokou plodností.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Višni ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Višně


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.