Zpět na výběr rostliny

Vodnice

Vodnici pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Je to velmi starobylá zelenina, původem z hor Alžíru. Dřív se pěstovala jako olejnina, později pro zdužnatělý kořen kulovitého nebo diskovitého tvaru, s pokožkou bílou nebo černou a dužnina nabývá barev dle odrůdy od bílé po oranžovou. Listy jsou dlouze řapíkaté až 50 cm dlouhé a jako celá rostlina jsou plné silic. Květenství je složeno z oboupohlavních kvítků. Plodem je válcovitý struk plný olejnatých semen.

Stanoviště

Vodnici vyséváme přednostně do hlubokých půd, středně těžkých s dostatkem humusu, živin a půdní vláhy. Stanoviště by mělo být slunné s optimálním rozsahem pH 6,5–7. Vodnice stejně jako ředkev na lehkých půdách trpí houbovitostí.

Péče

Vegetační dobu má dlouhou 60–90 dní a vysévá se přímo na záhon. Snese teploty i –7 °C a během vegetace jsou nejvhodnější teploty 12–20°C.

Pokud se pěstuje jako následná plodina, vyséváme semena od května do srpna do sponu 30–40 × 20–30 cm. A při pěstování pro ranou sklizeň se semena vysévají od března do dubna do sponu 10–20 cm.

Kořeny se dají dobře skladovat, nejlepší jsou teploty 0–2°C a relativní vzdušná vlhkost 90–95%

Výživa a hnojení

Co se týká hnojení je ředkev velmi nenáročná zelenina. Patří do plodin druhé trati, ale protože se pěstuje jako následná plodina nebo předplodina, vystačí si se zásobou živin v půdě dodanou pro hlavní plodinu. V kořenech kumuluje dusičnany.

Choroby a škůdci

Vodnice je z hlediska pěstování i příbuznosti velmi podobná ředkvi, proto také trpí chorobami a škůdci typickými pro ředkev.

Černání kořenů ředkve je způsobené půdní houbou, která se do rostliny dostane kořenovým krčkem, který je zraňován zemí o kolísavé vlhkosti. Druhotně se do rostlin mohou dostat bakterie a další patogeny. Zamezit tomu lze udržováním stabilní vlhkosti půdy a nepřehnojování dusíkem.

Houbovitá dužnina kořenů se tvoří u rostlin pěstovaných na lehkých půdách. Předcházet tomuto problému lze používáním odolných odrůd a volbou stanoviště.

  • Padlí brukvovitých
  • Květilka zelná
  • Dřepčíci.

Druhy

Albína

Jediná česká odrůda vodnice odolná houbovitosti dužniny a korkovitosti a netvoří postranní kořínky. Odrůda je vhodná k přímému konzumu a k prokvašení.

Snowball

Velmi lahodná odrůda, rostliny tvoří krátké listy a tím zamezují nadbytečné tvorbě posklizňových zbytků.

Golden Ball

Raná odrůda, nejlépe chutná, když je šťavnatá. Bulvy mají okrově zbarvenou pokožku.

White Lady

Tvoří menší bílé bulvičky lahodné chuti, se svou vegetační dobou 35 dní se řadí k raným odrůdám mezi vodnicemi.

Tokio Cross

F1 hybrid s menšími ale velmi lahodnými bulvami. Odrůda se hodí na podzimní sklizeň.

Rady a typy, výživová hodnota

Vodnice je pikantní zelenina oblíbená hlavně v Anglii. Pěstuje se většinou pro kořeny, ve kterých obsahuje mnoho sacharidů, vlákniny a bílkovin, z vitamínů je dobrým zdrojem vitamínu C, PP a kyseliny pantotenové. Co se týká minerálních látek, obsahuje draslík, vápník fosfor a chlor. Kořeny mají široké spektrum uplatnění ve studené kuchyni. Co se týká listů, mají velmi podobné složení jako špenát, jenže neobsahují kyselinu šťavelovou, proto se používají v kuchyni podobně jako špenát.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Vodnici ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Vodnice


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.