Zpět na výběr rostliny

Vrbina

Vrbinu pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Je z čeledi Primulaceae – Prvosenkovité, má zhruba 160 druhů, převážně se vyskytují na Severní polokouli. Listy má matně zelené, vejčité až kopinaté. Roste vzpřímeně nebo se plazí. Květenství je po jednotlivých květech, v hroznech, okolících, klasech. Květy jsou žluté barvy.

Stanoviště

Potřebuje místo slunné až polostín, ve stínu nám sice poroste, ale nepokvete. Půdy má mít těžší, kypré, na živiny bohaté. Snáší dobře přehnojení dusíkem. Nemá ráda převápnění půdy. V přírodě se vyskytuje na vlhkých loukách, březích, v lužních lesích, v mokřadech, na okrajích vlhkých lesů a křovin a také vlhké světliny.

Množení

Množíme semenem na jaře, které vyséváme do hrnků, ty pak přemístíme do studeného pařeniště. V domácích podmínkách můžeme použít sklep nebo jinou studenou místnost. Vzchází zhruba 2–4 týdny. Rostlinky poté, přemístíme na záhon, kde je nasázíme do sebe 60 cm. Je možné také množit oddělky, to je v podzimním termínu a také jarním termínu. Oddělky opět vysadíme na záhon.

Péče

Tato rostlina je invazivní, sama se rozšiřuje samovýsevem, také plazivými oddenky. V rašeliništích tvoří lem kolem okrajů. Když po dokvětu seřízneme, zabráníme tak samovýsevu. V zimě nebo na jaře rostliny vykopejte a zredukujte plazivé oddenky na polovinu.

Použití

Do blízkosti vod, do vodních nádrží, jezírek, rybníčků, přírodní partie, L. nummularia se používá na zpevnění břehů kolem vodních ploch, náhrada trávníku na zastíněných místech, do větších skalek, k řezu. Rostlina se dá použít jako přírodní repelent.

Druhy a odrůdy

Vrbina obecná (Lysimachia vulgaris)

Je to vytrvalá a otužilá rostlina, vysoká je asi 1,5 m. Listy má kopinaté, zelené a protkané černými nebo oranžovými žilkami. Květenství je lata, která nám připomíná pyramidu. Barva květu je žlutá. Kvete od června do srpna. Může do zahrady přilákat vážky, zvláště pokud se vysadí u vody.

Vrbina penízková (Lysimachia nummularia)

Je vysoká 5–10 cm, je plazivého vzrůstu, kvete po jednotlivých květech, žluté bary. Kvete od června do července.

Lysimachia japonica var. minutissima

Květ je drobný, žlutý, je vysoká 1–2 cm, kvete od května do srpna. Jelikož je drobná, můžeme použít k bonsajím.

Lysimachia nummularia Aurea

Je vysoká 3–5 cm, má žlutý květ, list je světle zelený až skoro nažloutlý, vytváří dlouhé šlahouny.

Lysimachia punctata

Má výrazný žlutý květ, kvete od července do srpna, je vysoká kolem 80 cm. Odnožuje.

Lysimachia ciliata Firecracker

Sytý, žlutý květ, má tmavě hnědo fialový list, je vysoká 80 cm, kvete od července do konce července.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Vrbině ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Vrbiny


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.