Zpět na výběr rostliny

Zběhovec

Zběhovce pěstují: julisek


Je to domácí rostlina, která roste na loukách, okrajích lesů ve vlhkých půdách. Vyskytuje se v nížinách až po horské oblasti. Má plazivé, sterilní, rychle zakořeňující stonky. Listy jsou mírně zvlněné, zašpičatělé a tvoří přízemní růžici. Je vysoká 10–20 cm. Patří do čeledi Lamiaceae – Hluchavkovité.

Stanoviště

Potřebuje vlhčí, humózní půdy, mírně kyselé, slunce až polostín.

Množení a sázení

Množení dělením trsu a řízky, do začátku léta. Při sázení přidáme trochu rašeliny nebo listovky (je to rozložené a zetlelé listí s mírně kyselou reakcí a nakypřovací schopností).

Kvetení

Květní stonky jsou vzpřímené a sestaveny v lichopřeslenech, květy jsou pyskaté, tmavě modré a kvete v květnu až srpnu.

Péče

Při silném rozrůstání je třeba ji omezit, aby nekonkurovala ostatním trvalkám na záhoně. Zálivka pravidelně, protože půdu musíme kolem ní udržovat vlhkou.

Choroby škůdci

  • Padlí (Erysiphceae)
  • Botryotiniová skvrnitost (plíseň šedá, Botryotinia fuckeliana)
  • Plži
  • Háďátka
  • Sviluška chmelová (Tetranychus urticae(Koch))

Použití

Opět do skalek, na obruby, do koryt, do květináčů, skupinové výsadby, okraje záhonů, do stinných míst jako náhrada trávníku.

Druhy a jejich kultivary

Zběhovec plazivý

Atropurpurea, Multicolor, Alba, Burgundy Glow, Palisander, Rosea.

Rady a typy

Velmi dobře se vyjímá se stříbřitě zbarvenými trvalkami.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Zběhovci ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Zběhovce


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.