Zpět na výběr rostliny

Zelenec

Zelenec pěstují: Lamiia


Patří do čeledí Liliovité. Pochází z Afriky. Je to velmi odolná rostlina, která se hodí pro začínající pěstitele.

Zelenec vytváří husté trsy. Listy úzké, kopinaté, zelené nebo panašované barvy. Určitě stojí za povšimnutí kořeny, které jsou silné, dužnaté, světlé barvy. Vytváří převislé výběžky, na kterých vyrůstají mladé rostlinky. Květy nejsou příliš výrazné – jsou drobné, bílé barvy.

Péče

Potřebují dostatek světla, ale na jaře nesnáší přímé slunce. Postupně si však přivykne a přes léto už tolik nevadí. Teploty přes léto snáší vysoké, přes zimu stačí 10°C. Zálivka v létě vydatná, v zimě podle teploty omezená.

Každý rok na jaře rostlinu přesadíme do nové kvalitní zeminy. Během roku rosíme, na jaře stínujeme proti přímému slunci. Z listů otíráme prach nebo je osprchujeme vlažnou vodou.

Zemina a hnojení

Substrát středně těžký, propustný a humózní. Do spod nádoby umístíme drenáž proti přemokření.

Přihnojujeme od jara do podzimu jednou za 14 dní 0,1% roztokem plných hnojiv.

Množení

Rostlinu rozmnožujeme dělením trsů a nebo ze šlahounů. Jestliže si vybereme způsob množení dělením trsů, vyndáme rostlinu z květináče a „roztrhneme“ ji na více části. Každá část musí mít kořeny a listy. Následně listy i kořeny zakrátíme o jednu třetinu. Takto množíme na podzim nebo přes zimu.

Množení ze šlahounů je velmi jednoduché. Mladé rostlinky oddělíme a necháme je zakořenit v květináči po více kusech či jen ve vodě. Když vypustí kořínky, zasadíme je do květináčů.

Choroby a škůdci

Zelenci nejčastěji zasychají špičky listů. To je způsobeno suchým vzduchem. Zabráníme tomu častějším rosením rostliny. Ze škůdců se vyskytují pouze výjimečně mšice.

Rady a tipy

Zelenec se používá do venkovních sadeb, nejčastěji s letničkami do ornamentálních záhonů. Nebo ho můžeme sesadit společně s letničkami a pelargóniemi do truhlíku a mís.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Zelenci ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Zelence

simonhucek, 24.10.2014 napsal(a):
Zalévat 2-3krát týdně

Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.