Zpět na výběr rostliny

Zelí pekingské

Zelí pekingské pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Je to jednoletá zelenina původem z Asie. Rostlina má krátký košťál s nahuštěnými vejčitými listy, světle zelené nebo krémové barvy. Řapík je široký, zdužnatělý a který plynule přechází do zvlněné čepele s dužnatou žilnatinou. Rostliny při expozici jarovizačním podmínkám vytvoří hroznovité květenství cizosprašných květů, ze kterých se po opylování vytvoří plod-šešule s několika černými olejnatými semeny uvnitř. Zelí pekingské není totožná zelenina, jako zelí čínské (druh Brassica chinensis), které má tmavozelené listy na řapíku volněji přisedlé listy. V Českými spotřebiteli není čínské zelí stále natolik oblíbené jako zelí pekingské.

Stanoviště

Zelí pekingské potřebuje ke zdárnému vývoji středně těžkou půdu s dostatkem humusu a dostatkem přístupných živin. Stanoviště by nemělo být na jílovici, kde rostliny i za nepatrného sucha vybíhají do květu a špatně tvoří hlávky. Optimální hodnota pH se pohybuje v rozmezí 6,5–7,5.

Péče

Přímé výsevy jsou vhodné pouze v období od května do července.

Sadba se musí předpěstovávat při vysokých teplotách a vyloučit jakékoliv stresové situace pro semenáčky, aby na poli v podmínkách dlouhého dne nevykvetly. Za dodržení těchto podmínek a při správné volbě odrůdy je možné pekingské zelí pěstovat prakticky po celé vegetační období.

Semena vzchází při teplotě 20°C za stabilní vlhkosti pěstebního substrátu, na záhon vysazujeme rostliny s deseti pravými listy. Rané odrůdy vysazujeme do sponu 50×35 cm, pro letní a pozdní odrůdy je nejlepší spon 40×50cm.

Rostliny určené k přímému konzumu se sklízí dostatečně zralé, nesmí mít zažloutlé vrcholky listů a rostliny pro skladování se sklízí nepřezrálé s dostatkem listů.

Výživa a hnojení

Zelí je z hlediska výživy řazeno do první trati. Pokud v půdě není dostatek humusu, musíme k předplodině dodat organické hnojivo. Aby zelí mohlo živiny přijmout lépe, je potřebný dostatek vápníku v půdě. Během vegetace bychom měli zelí dodat 15g dusíku/m2 , 7g P2O5/m2 a 18g K2O/m2. Na mikroprvky nemá pekingské zelí zvláštní nároky.

Choroby a škůdci

  • Virová mozaika vodnice
  • Fomová hniloba brukvovitých
  • Mšice zelná
  • Květilka zelná
  • Bělásek řepkový, bělásek zelný
  • Deficit vápníku

Druhy

Concord F1

Pozdní odrůda pro podzimní a letní sklizeň. Hlávky jsou středně velké s okrouhlým vrcholem a zeleným zbarvením listové čepele.

Manoko F1

Velmi raná odrůda zelí s vejčitou hlávkou pro nejranější sklizeň. Rostliny se vyznačují značnou odolností proti vykvétání a při správné zralosti jsou dobře skladovatelné.

Nozaki

Patří mezi středně rané odrůdy zelí. Hlávky jsou neuzavřené, mají jemnější listy a hodí se pro okamžitou spotřebu.

Rady a typy, výživová hodnota

Pekingské zelí je oblíbená zelenina vhodná nejen k redukčním dietám. Obsahuje mnoho vlákniny, lehce stravitelných cukrů, řadu aminokyselin a velké množství vitamínu C, provitamínu A, niacinu, vitamínů B1 a B2. Z minerálů lze uvést obsah draslíku, hořčíku, železa, vápníku síry a sodíku. Nejčastěji se listy krájí do různých salátů, vynikající je kombinace s ředkvičkou a pórkem pokapané olivovým olejem a trochu osolené. Vhodné je i do vaření, velké listy přímo vyzývají k tvorbě závitků, povařené se dá použít jako nekyselá příloha k masu a bramborám nebo knedlíku.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Zelí pekingském ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Zelí pekingského


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.