Zpět na výběr rostliny

Žumen

Žumen pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Je to velmi hezká rostlina, která patří do čeledi révovité. Pochází z tropických a subtropických oblastí.

Jsou to liány, které mají ovíjivé úponky. Vypadají jak drobné keříky. Listy lesklé, srdčité, po okraji mohou být pilovité.

Péče

Potřebuje dostatek rozptýleného světla, nesnáší však přímé slunce. V létě snáší teploty okolo 25°C a přes zimu postačí teploty kolem 10°C. Zálivka je přes léto vydatná, v zimě omezíme tak, aby byl kořenový bal mírně vlhký. Nesmí být přemokřen, jinak by kořeny uhnívaly.

Každý rok v únoru nebo březnu žumen přesadíme do nové zeminy. Přes léto často rosíme pro zvýšení vzdušné vlhkosti. Otíráme zaprášené listy vlhkým hadříkem a obíráme od uschlých listů. Rostlinu vyvazujeme k opoře, nebo jí můžeme použít do závěsných květináčů. Pro rozvětvení zaštipujeme. Můžeme i různě tvarovat, protože velmi dobře snáší řez.

Zemina a hnojení

Substrát středně těžký, propustný a humózní. Používáme kompost smíchaný s rašelinou. Na dno nádoby dáme drenáž proti přemokření.

Začínáme hnojit od konce března až začátkem dubna do srpna. Používáme běžné pokojové hnojivo pro listové rostliny.

Množení

Žumen množíme vrcholovými a stonkovými řízky. Řízky musí mít 2 až 4 listy. Nastimulujeme a zapícháme po více kusech do květináče. Po 3 až 4 týdnech nám zakoření.

Choroby a škůdci

Přelití rostliny můžeme způsobit napadení padlí. Dále se mohou vyskytovat na rostlině mšice, molice nebo roztoči.

Druhy

Žumen jižní (Cissus antartica)

Je to stále zelený keř. Listy srdčité, po okraji pilovité. Tmavě zelené barvy a velmi lesklé.

Žumen routolistý (Cissus rhombifolia)

Má listy dlouze řapíkaté, trojčetné, lesklé. Výhony má mírně chloupkaté.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Žumenu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Žumenu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.