Zpět na výběr škůdce

Antraknóza hrachu a fazolu


Vzhled napadených rostlin – fazol

Obě choroby lusků hrachu a fazolu jsou způsobeny mikroskopickými houbami, avšak každé jiným specifickým druhem. U fazolu choroba způsobuje vznik hnědých skvrn na luscích, mohou být ale napadeny i listy, které také hnědnou a odumírají – hnědnutí postupuje směrem od listových žilek. Z povrchu lusků se choroba šíří až na semena a jejich zasetím pak můžeme chorobu nevědomě šířit dále.

Projevy na napadených rostlinách – hrách

Podobně jako u fazolu, i na hrachu se projevuje přítomnost choroby na všech nadzemních částech rostliny. Na luscích se objevují hnědé skvrny, na kterých můžeme pozorovat černé tečky – to jsou samotné plodničky mikroskopických hub a práv z nich se velmi snadno choroba sporami dále šíří. Tyto tečkové skvrny jsou pak přítomné i na listech, stoncích i na semenech, tam však spíše bez černých teček.

Význam a šíření

Jelikož choroba napadá i semena, na kterých však nemusí být příznaky moc patrné, často dochází k šíření antraknózy právě výsevem napadených semen.

Je takový hrách jedlý?

I když nemusí být někdy na semenech hrachu nebo fazolu příznaky patrné, neznamená to, že semena nejsou poškozená. Houba nejprve proniká do pletiva až později vytváří na povrchu semen patrné hnědé skvrny. Proto bychom se měli vyvarovat konzumace takového hrachu nebo fazolů, jelikož v nich můžou být přítomné mykotoxiny produkované houbou i přesto, že na semenech nejsou viditelné příznaky.

Způsoby obrany proti chorobě

Vzhledem k nejčastějšímu způsobu šíření choroby – pomocí semen – je nejdůležitější metodou ochrany nákup zdravého, uznaného, případně přímo mořeného osiva. Existují také odrůdy odolné proti antraknóze, z fazolů jsou to například odrůdy Marga, Caruso, Dufrix, Marion, Montana nebo Rondina. Platí také, že bychom měli být důslední při likvidaci odumřelých napadených rostlin.

Chemicky ano či ne?

Chemická ochrana v boji proti houbovým onemocněním je možná, ale na antraknózu luskovin se často neprovádí, jelikož nebývá stoprocentně účinná. Je tak vždy lepší se držet preventivních me­tod.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Antraknózy hrachu a fazolu

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.