Zpět na výběr škůdce

Bělásek zelný


Vzhled motýla i housenek

Každý zná ze zahrádky běláska a jeho žravé housenky, živící se pěknými zelnými hlávkami. Dospělý motýl je až 6 centimetrů veliký, s bílými křídly, která mají na předním okraji tmavé ohraničení a samice navíc na každém křídle mají dvě tmavé skvrny. Housenka je takzvaně polypodní, tedy má vícero párů nožiček, je přibližně 4 centimetry dlouhá a barvu mívá od šedé do šedozelené s černými skvrnkami.

Chutná běláskovi jen zelí?

Samotným dospělým motýlům nechutná dokonce ani to zelí – motýli se živí jen nektarem z květů a rostlinám vůbec neškodí, ba naopak – jsou užitečnými opylovači. Samičky kladou vajíčka ze spodní strany brukvovitých rostlin – tedy nejen na zelí, ale například také na květák, brokolici a podobně. Vajíčka jsou žlutá a housenky se z nich líhnou po více než týdnu.

Jak škodí a jak se šíří

Vylíhlé housenky postupně vyžírají na listech chodbičky, ale postupně dokáží sežrat kompletně celé listy, ze kterých zbytou jen silnější žilky. Housenky však škodí i na brukvovitých plevelech, na zelenině se objevují většinou v červenci a během teplého léta i například v září v další generaci.

Ochrana zeleniny

Právě u běláska zelného lze vcelku úspěšně použít biologického boje – tedy nasazení takových organismů, které zničí housenky, ale neuškodí rostlině. Mezi efektivní biologické přípravky patří ty s obsahem bakterií rodu Bacillus thuringiensis, které housenky napadají a hubí.

Chemická ochrana je pak účinná zejména v případě brzkého odhalení běláska – pokud jsou housenky již veliké, nebývá postřik efektivní. Proto je nutné rostliny pravidelně kontrolovat a případný výskyt housenek tak zachytit co nejdříve.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Běláska zelného

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.