Zpět na výběr škůdce

Bolševník velkolepý


Typ plevele

Jedná se o bylinu ohromného vzrůstu z kategorie dvou až tříletých bylin, která je jedovatá.

Škodí nejen jako plevel

Problémem na okrajích našich zahrádek nemusí být jenom samotné zaplevelení, ale především fakt, že jde o rostlinu jedovatou. Může být velmi nepříjemná pro alergiky a vyvolávat až astmatické záchvaty!

Vzhled rostlin

Vzrostlý bolševník nemůžeme přehlédnout, protože může být na zanedbaných okrajích pozemků až 3 metry vysoký. Lodyha je uvnitř dutá, silná a větvená, podélně žebernatá, chlupatá, s načervenalými skvrnami. U spodu rostliny může mít až 10 centimetrů v průměru. Má veliké trojčetné nebo složené listy (průměrně i 1 metr veliké), na rubu chlupaté, s dlouhými řapíky. Svým vzhledem celí rostlina připomíná několikanásobně zvětšenou rostli mrkve. Květenstvím je podobně jako právě u mrkve okolík, složený z mnoha bílých kvítků.

Jedna rostlina vytvoří až 15 000 semen, která jsou po přezimování dlouho životná. Šíří se všemi možnými způsoby – vodou, větrem, zvířaty, hnojivy i na člověku a lidskou činností.

Kde se mu daří

Bolševník je velmi odolný a houževnatý a přizpůsobí se téměř všude. Na zahrádkách, o které se pravidelně staráme, se často neobjevuje a nebo nemá šanci vůbec vyrůst. Najdeme ho spíše na zanedbaných okrajích pozemků, opuštěných zahradách a podobně.

Prevence

Zejména pokud máme v rodině alergiky či astmatiky měli bychom se bolševníku vyhýbat. To je velmi jednoduché v případě, že zahrádku udržujeme, pečujeme o ni, pravidelně sečeme louku i trávník a nenecháváme na pozemku zanedbaná místa „s harampádím“.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Bolševníku velkolepého

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.