Zpět na výběr škůdce

Černá noha


Původ

Tato choroba je způsobena přítomností specifické bakterie a její průběh může být dvojího typu, akutní nebo chronický. Při akutním průběhu jsou příznaky mnohem intenzivnější, ale neznamená to, že chronický průběh choroby můžeme podceňovat!

Bakterie Erwinia carotovora způsobují kromě černání hlíz brambor také jejich mokré hniloby – tedy ty, při kterých obsah hlízy někdy až teče a nepříjemně zapáchá.

Vzhled a projev

Na rostlině se při akutním průběhu objevují příznaky na stonku i na listech. Jak napovídá název choroby, stonek je na bázi černající a vodnatý, snadno se láme a lze velmi lehce vytrhnout z půdy. Listy jsou svinuté podél hlavní žilky a často mají světlejší barvu. Rozdíl při chronickém onemocnění je v tom, že spodní část stonku není tak výrazně poškozena. Mokrá hniloba s černáním stonku úzce souvisí – při napadení bakterií hlízy hnijí a přitom uvolňují vodu, jsou tedy někdy až tekuté.

Prevence a obrana

Jako u jiných chorob brambor i zde platí především dbát na nákup ověřené a zdravé sadby a dodržovat správnou agrotechniku pěstování brambor, včetně pečlivého zpracování půdy. Druhotnému hnití hlíz během skladování zabráníme vhodnými podmínkami během skladování (větrání, kontrolování hlíz) a při sklizni dbáme na to, aby hlízy nebyly příliš poškozovány – do poraněných míst totiž mnohem snáze pronikají infekce všeho druhu.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Černé nohy

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.