Zpět na výběr škůdce

Chroust obecný


Význam a výskyt

Chrousti byli nebezpečnými škůdci spíše v minulosti, ale současně už nejsou jejich populace tak početné a škody jsou tedy menší. Ponravy chroustů – veliké tlusté larvy – požírají prakticky všechny podzemní části pěstovaných rostlin. Někdy bývá i poškození povrchových částí žírem ponrav veliké.

Český kmen chroustů má čtyřletý vývojový cyklus a k hromadnému rojení brouků dochází většinou v polovině května přestupných let.

Kde chroust škodí

Ponravy chroustů škodí téměř na všech rostlinách, dospělí brouci potom na ovocných stromech, zejména peckovinách, jako například švestka. Na takových stromech může dojít až k holožíru.

Ochrana

Vzhledem k nevelkému výskytu chroustů se speciální ochrana neprovádí. V případě výskytu většího počtu ponrav na pozemku je možné použití insekticidů v podobě granulí.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Chrousta obecného

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.