Zpět na výběr škůdce

Hraboš polní


Popis a výskyt

Hraboš polní je hlodavec o délce těla 9 až 13 centimetrů a má krátký ocas i malé ušní boltce. Je hnědé až šedohnědé barvy, někdy až žlutohnědý. Pod povrchem půdy si hraboši budují nory a chodby, ve kterých se ukrývá. Ve větším množství s hraboši vyskytují pouze jednou za několik let, po mírné zimě a suchém létu.

Kde a jak škodí

Jde o typického škůdce škodícího na rostlinách ožíráním a okusováním nadzemních částí. Chutnají mu zejména víceleté pícniny jako vojtěška, ozimé polní plodiny a nepohrdne zeleninou z naší zahrádky. Když škodí, tak spíše na jednom místě ve větším množství.

Jak na hraboše

Proti hrabošům lze leckdy úspěšně využít metod bez použití chemikálií. Těmi jsou vysazování aromatických rostlin, které hrabošům nevoní (například afrikány, řebříček nebo česnek), použití různých zvukových zařízení nebo zařízení uvolňujících pro hraboše nepříjemné pachy a látky.

Chemický boj je dobré si nechat v záloze a použít jej jen při větším výskytu škod způsobených hraboši. Provádí se pak pomocí granulovaných látek, tzv. rodenticidů, a to buď na povrch půdy nebo přímo vkládáním do nory.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Hraboše polního

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.