Zpět na výběr škůdce

Hryzec vodní


Charakteristika

Jde o hlodavce přibližně 15–24 centimetrů velkého s dlouhým ocasem, skrytými ušními boltci a hnědým až šedočerným zbarvením. Hryzec vodní však nežije jen v blízkosti vody – můžeme se s ním setkat i na suchých místech. Podobně jako hraboš si buduje nory a chodby pod zemí.

Kde hryzec škodí nejvíce

Hryzec vodní škodí nejčastěji okusováním kořenů ovocných stromů, které pak zasychají a celý strom je tak oslabený, mladé stromky mohou uhynout. Někde tak není vůbec možné založit nový sad, jelikož hryzci mladé stromky zlikvidují dříve, než stihnout dorůst. Kromě ovocných stromů škodí tito hlodavci i na okrasných dřevinách a zelenině, a to vždy okusováním kořenů.

Jak se bránit

V případě hryzce jsme postaveni před velmi vytrvalého nepřítele. Můžeme využít metod šetrnějších k okolnímu prostředí jako u Hraboše polního (zařízení vydávající nelibé pachy nebo zvuky, které hryzce vypudí, pěstování aromatických rostlin a bylin).

Při masovém výskytu a větším rozsahu škod se pak přistupuje k chemické ochraně. Zde se jedná o granulované nebo tabletové látky, které se vkládají přímo do nor. Není však radno pouštět se do chemických bojů předčasně a bezdůvodně.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Hryzce vodního

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.