Zpět na výběr škůdce

Jetel plazivý


Typ plevele

Jetel plazivý je zástupcem vytrvalých bylin. Známe jej všichni jako obyčejný čtyřlístek.

Popis rostlin

Jedná se o byliny z čeledi bobovitých, je to tedy vzdálený příbuzný například fazolí nebo hrachu. Samotný jetel plazivý dostal své jméno proto, že jeho stonky – lodyhy poléhají (plazí se) po zemi a z takovýchto lodyh vyrůstají v uzlinách vztyčené stopky s květy. Samotná lodyha je až 30 centimetrů dlouhá, vzpřímené stopky s květy potom až 20 centimetrů. Květy tohoto jetele jsou bílé barvy na rozdíl od jetele lučního, který má květy větší a růžové. Jetel plazivý kvete od května do října a po odkvětu mají květenství nahnědlou barvu. Lístky jsou typické – trojlístek s krátkými řapíčky, lístky jsou po okraji pilovité a můžou mít bílou krasbu.

Velmi chutný, stejně jako pampeliška

Jetel luční chutná ovcím, skotu a jiným zvířatům, která se pasou na louce. Pochutnají si i posečeném jeteli, stejně jako třeba králíci. Kromě výživných listů jsou chutné právě nasládlé květy, na které rádi zalétnou i motýli a včely z nich vyrábí sladký luční med.

Je tedy vůbec plevel?

Jetel plazivý se zdá být pouze užitečný. Plevelem je tak jedině v případě, že se nám dostane na trávník, ve kterém se někomu nelíbí – je to tedy spíše záležitost estetická než škodlivá.

Trávník bez jetele

Možnou metodu je přisetí travin do trávníků – jetel tak má pro sebe méně prostoru a nemůže se tolik prosadit. Pravidelným sečením se jetele bohužel nezbavíme, protože jeho lodyhy jsou těšně u země. Proto v případě nutnosti se používají k jeho hubení specifické herbicidy, které neuškodí travinám.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Jetelu plazivého

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.