Zpět na výběr škůdce

Jitrocel větší


Typ plevele

Jitrocel větší patří do skupiny dvouletých až vytrvalých rostlin, jedná se o léčivou bylinu a jestliže nám v trávníků vadí jeho větší výskyt, případný boj s ním je trvalejšího charakteru. Efektivními zásahy se jej však můžeme úspěšně zbavit celkem rychle.

Vzhled rostliny

Jedná se o rostlinu, která je za květu až 25 centimetrů vysoká, listy jsou přibližně 4 až 15 centimetrů dlouhé, vejčité, s tupým koncem a na bázi srdčité, široké 2 až 10 centimetrů. Uprostřed listové růžice vyrůstá rovný stvol, na jeho konci je pak květ – takzvaný klas. Jitrocel kvete přibližně od června do října.

Výskyt a šíření

Jitrocel větší se šíří hlavně semeny, na to musíme dbát v případě, že chceme jeho výskyt omezovat. Daří se mu spíše na vlhčích půdách a oblíbil si nejen trávníky, ale také zahrádky a ornou půdu, kde však není nijak velkým problémem. Přitom se z mnoha pohledů jedná o léčivou bylinu a plevelem v trávnících je tak spíš z estetického důvodu, sám o sobě není příliš škodlivý.

Ochrana před jitrocelem

Vzhledem k jeho způsobu rozmnožování – semeny – je dobrou prevencí před jeho výskytem postarat se o to, aby se semena na rostlině vůbec nevytvořila. Toho snadno dosáhneme u trávníků pravidelným sečením – rostliny jsou tak stále udržovány v neškodné vegetativní fázi. Díky poctivému zpracování půdy nás pak nebude jitrocel trápit ani v záhonku.

Další jitrocele

V menší míře se mohou v trávnících a na zahrádkách objevit i méně významné druhy jitrocelů, kterými jsou jitrocel kopinatý a jitrocel prostřední. Obrana proti těmto menším jitrocelům spočívá především v pečlivém zpracování půdy. Při krátkém sečení tyto menší byliny dostatečně nezasáhneme, a tak není časté sečení efektivní obranou. V případě většího rozšíření se používá herbicidů.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Jitrocele většího

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.