Zpět na výběr škůdce

Kadeřavost broskvoně


Popis a projevy choroby

Tato choroba je způsobována mikroskopickou houbou. Projevem na broskvoních jsou nepřirozeně tvarované listy, zbarvení listů dočervena nebo dožluta, listy mohou být přitom zesílené – masité a zkadeřené. Napadená místa a listy časem tmavnou a odumírají, listy tedy opadávají dříve než je běžné. Někdy jsou napadány i plody – ty jsou pak zdeformované a zbarvené podobně jako listy, žlutě až žlutočerveně.

Šíření infekce

Spory této houby přečkávají zimu v pupenech květů a listů a v koruně stromů, v podobě takzvaných blastospor. Na jaře pak rychle infikují rozvíjející se pupeny (především listové), a proto lze už na počátku vegetační doby pozorovat příznaky kadeřavosti.

Infekce na broskvoni – je už pozdě na ochranu?

Bohužel, jestliže se již infekce projevila, chemická ochrana ani jiné metody již nejsou účinné ani možné.

Existují však některé odrůdy, které jsou vůči kadeřavosti odolnější – těm bychom měli dávat přednost v případě, že se v dané oblasti choroba vyskytuje. Odolnější jsou například odrůdy Revita nebo Amsden.

Prevence – včasná ochrana

U kadeřavosti broskvoní je v případě prevence nutná chemická ochrana. Ta musí být provedena ještě před rozvinutím listových pupenů (někdy je tedy nutná už na konci ledna nebo počátkem února) a často se používá postřiku přípravkem na bázi mědi, podobně jako u jiných houbových onemocnění.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Kadeřavosti broskvoně

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.