Zpět na výběr škůdce

Kopřiva dvoudomá


Typ plevele

Jde o vysokou vytrvalou dvoudomou bylinu, která má i mnoho pozitivních vlastností.

V čem je užitečná

Kopřiva je sice někdy odolným a častým plevelem, ale má i své kladné stránky. Mladé rostliny jsou například výborným krmivem třeba pro malé králíčky, kterým opravdu chutnají. Vždyť i v naší kuchyni má využití především v typických jarních pokrmech a je známý i z ní připravovaný kopřivový špenát. Kopřiva slouží i jako léčivá rostlina a dá s použít i ke zkrášlujícím účelům – například použitím odvaru pro lesklé a zdravé vlasy.

Kde je však plevelem

Roste všeobecně od nížin až o hory a stanoviště si moc nevybírá, častěji se s ní setkáme na zanedbanějších místech. Proto i na obdělávaných zahrádkách není moc častá, našli bychom ji spíš na okrajích pozemků, které nesečeme a na neoperovávaných částech zahrady.

Každý asi kopřivu zná, ale…

Tato dvoudomá rostlina se množí jak pomocí semen, tak pomocí oddenků, které jsou dlouhé a plazivé. Lodyhy se nevětví, jsou tuhé, čtyřhranné a pokryté žahavými chlupy. Dorůstá 40 centimetrů až více než metru, listy jsou zašpičatělé, pilovité, s chloupky na spodní straně. Květy jsou zelené, drobné, ve shlucích – jakoby v řádcích a objevují se od června do podzimu.

Jak se zbavit kopřivy

Problém výskytu kopřiv je na zahrádkách opravdu spíše malý, vyskytuje se jen na pozemcích zanedbaných nebo málo často sečených. Pravidelné kosení a sečení je tedy dobrou prevencí.

Jestliže se rozhodneme zkultivovat zanedbanou část zahrady nebo pozemku porostlou právě kopřivami, je dobré kromě sečení zvolit i doplňkové použití herbicidů – rostliny nejdříve posečeme na výšku 20 až 30 centimetrů a na porost potom aplikujeme specifické herbicidy – tato metoda je osvědčená a dosti účinná.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Kopřivy dvoudomé

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.