Zpět na výběr škůdce

Mrtvice meruňky


Jak se projevuje

Často se setkáme s tím, že u starších stromů jakoby zničeho nic uschne nejdřív jedna větev, časem další a další – to jsou projevy mrtvice meruňky neboli jinak také apoplexie. Toto postupné sesychání listů je opět projevem napadení chorobou způsobenou mikroskopickými houbami.

Kde a jak se šíří

Často potká toto onemocnění stromy pěstované na nevhodném stanovišti. Výskyt mrtvice pak podpoříme nesprávným řezem větví a stromy jsou chorobě náchylnější po tuhé zimě, kdy byly větve poškozené mrazem a nebo také nešetrnou sklizní.

Mrtvice nebo sucho?

Mohlo by se zdát, že vadnutí a sesychání listů meruněk je projevem nedostatku vláhy. Může tomu tak být, ale vzhledem k tomu, že mrtvice je velmi rozšířenou chorobu, často je viníkem usychání větví meruněk právě toto škodlivé onemocnění.

Ochrana

Preventivními metodami jsou především provádění správného řezu větví, šetrné sklízení a ošetření ran a poškozených větví včetně bílení kmene na zimu. Chemická ochrana je podobně jako u dalších houbových chorob peckovin vhodná pouze při včasném provedení, to znamená v předjaří, ještě než se začnou rozvíjet nové listy z pupenů.


Fotky Mrtvice meruňky

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce