Zpět na výběr škůdce

Mšice na ovocných stromech


Význam a druhy poškozovaných rostlin

Mšice jsou hmyzem velmi rozšířeným a jen na ovocných stromech jich škodí mnoho druhů. Mezi ty nejčastější sem patří mšice jabloňová, mšice švestková, mšice třešňová a mšice broskvoňová. Mšice všeobecně škodí sáním na listech, čímž oslabují celý strom a nepřímo tak snižují výnos plodů. Mšice také produkují medovici, která pokrývá povrch výhonků a listů a na ty se pak velmi snadno přenáší další houbové infekce.

Vzhled

Mšice na ovocných stromech se mírně liší ve svém vzhledu v závislosti na konkrétním druhu. Všeobecně jde o hmyz veliký přibližně 1,5–3 milimetry, zbarvený od zelené barvy přes modrozelenou, v případě mšice třešňové až po černou barvu, tělíčko bývá pokryté voskovitou vrstvou. Sáním na listech se listy deformují, mají světlejší barvu a během sání také mohou mšice na rostlinu přenášet virové infekce (to je typické například pro virus šarky švestky přenášený právě mšicemi).

Ochrana proti mšicím

Všeobecně se provádí chemickými postřiky v raných vývojových stádiích mšic, kdy ještě nejsou rozšířené ve velikém počtu. Ošetřuje se tedy už proti vajíčkům v jarním období. V případě, že výskyt dospělých mšic je za vegetace veliký, aplikace insekticidů se opakuje i po odkvětu na dospělé jedince. Před samotným zásahem se však stanovuje počet vajíček na jednotku plochy a teprve v případě určitého množství jedinců se postřik provádí.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Mšice na ovocných stromech

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.