Zpět na výběr škůdce

Mšice zelná


Mšice a zase mšice

Mšice jsou všem zahrádkářům pravděpodobně známé a vyskytují se opravdu téměř všude. Pozornost je jim věnována v kapitole univerzálních škůdců, ale co se týče zeleniny, je dobré vyzdvihnout mšici zelnou jako specializovaného škůdce právě na zelenině, a to zejména košťálové.

Vzhled

Mšice zelná je cca 2–3 mm drobný hmyz šedozelené barvy, na svém tělíčku má vrstvu voskovité látky a působí tak lesklým dojmem. Mšice škodí především tím, že se opravdu rychle množí a na jedné rostlině je tak přítomno neskutečně mnoho jedinců – masově tak poškozují listy, stonky a srdíčka košťálové (brukvovité) zeleniny.

Podstata úspěchu armády mšic

Mšice zelná se může během sezóny namnožit až v 16 generacích. Na podzim kladou samičky vajíčka do poškozených stonků brukvovité zeleniny nebo plevelů a během celého dalšího roku pak samičky rodí malé živé mšice v mnoha dalších generacích.

Jak nám škodí

Mšice neškodí žírem, ale listy a stonky vysávají. Tím nejen oslabují rostlinu, ale do poškozených míst tak mohou vniknout další bakterie a viry, které způsobí následné infekce. Mšice zelná saje často na vegetačním vrcholu a listech například zelí nebo květáku, poškozená pletiva potom žloutnou a odumírají. Jestliže je mšicemi vegetační vrchol úplně zničený, dochází k tzv. vyslepnutí rostliny. Přítomnost mšice zelné je také typická tím, že napadená rostlina i okolní půda jsou pokryté právě voskem z tělíček mšic.

Jak ubránit zeleninu

Při větším napadení mšicí zelnou bohužel pouze chemicky. To je komplikované navíc tím, že chemické přípravky se obtížně dostanou do záhybů a skrytějších míst rostliny, tam určité množství mšic přežije a vzhledem k jejich rychlému množení se může jejich množství opravdu rychle znovu obnovit.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Mšice zelné

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.