Zpět na výběr škůdce

Obaleč jablečný


Význam a škodlivost

Obaleč jablečný je motýl, který jako dospělec vůbec neškodí a živí se pouze nektarem z květů. Naopak žravé housenky obaleče jsou škodlivé velmi – ty se prožírají do dutiny jablka směrem k jádřinci. Takový plod má na sobě otvor, ze kterého je vytlačován housenkou hnědý až rezavý trus a takové jablko je označováno jako červivé.

Obaleč jablečný je jedním z nejvýznamnějších škůdců jabloní, je proto důležité dostatečně se mu bránit.

Biologická ochrana

Proti obaleči je možno nasadit přípravky obsahující jeho přirozené nepřátele a predátorů, jde konkrétně o přípravky na bázi bakterie rodu Bacillus thuringiensis. Před jeho použitím se však provádí monitorování obaleče pomocí feromonových lapačů. Větší housenky je možné odchytávat na lapacích pásech přímo na stromech.

Postřik insekticidy

Chemická ochrana se provádí od jara, a to na základě počtu zjištěných housenek na květech a listech. Během vegetace je pak klíčové nejen množství housenek, ale i počet plodů již poškozených housenkami.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Obaleče jablečného

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.