Zpět na výběr škůdce

Pcháč rolní


Typ plevele

Společně se svými příbuznými patří Pcháč rolní neboli oset do skupiny vytrvalých plevelů. Podobné druhy jsou pcháč bažinný, pcháč různolistý a pcháč zelinný, příbuzný pcháč obecný je pak pouze dvouletý.

Vzhled a popis rostlin

Jeden z 10 nejvýznam­nějších plevelů světa vytváří listové růžice podobné pampelišce, ale růžice jsou mnohem mohutnější a listy jsou na okrajích zkadeřené a ostré – bodlovité. To ztěžuje jejich ruční vytrhávání. Lodyha dosahuje výšky až jeden a půl metru a květenství červenofialové barvy připomínají bodlák. Květe od května do podzimu a rozmnožuje se jak nepohlavně – kořenovými výběžky, tak semeny.

Odolný pod zemí – jako pýr

Právě vytváření kořenových výběžků je problém při hubení pcháče. I když tyto kořeny mechanicky poškodíme, jsou schopné se rychle vzpamatovat a vytvořit nové rostliny. V půdě bývá někdy určité množství takovýchto kořenů v klidové fázi a při vhodných podmínkách se pak z nich teprve vytvoří rostliny.

Kde najdeme pcháč?

Tento plevel je hojně rozšířený téměř ve všech podmínkách, zapleveluje trávníky, parky a louky. Mladé rostliny se dají dobře použít jako krmivo pro domácí zvířata (podobně jako chutné listy pampelišek), ale s růstem dřevnatí a pak už je jen plevelnou rostlinou.

Jak proti němu bojovat

Na trávnících nás až tak trápit nebude, protože díky sečení nikdy nedoroste do velikých výšek a pravděpodobně ani nevytvoří semena. Trápit nás může spíše na pastvinách, kde se mu pravidelným kosením také vyhneme. Jinak je pcháč oset problémem spíše na polích, při hubení chemicky se používá herbicidů zaměřených na hubení hvězdicovitých plevelů.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Pcháče rolního

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.