Zpět na výběr škůdce

Pilatka


Význam pilatek

Pilatky patří do dvou různých řádů hmyzu, ale škodí velmi podobným způsobem na různých ovocných dřevinách, jako jsou právě jabloně, švestky a třešně. Především larvy poškozují vykusováním plody, ale přítomnost pilatek je patrná i na listech.

Jednotlivé projevy na ovocných stromech

Pilatka jablečná (Hoplocampa testudinea) a jabloň

Poškození plodů tímto něco přes 1 centimetr velkým hmyzem je velmi typické. Vylíhlé housenky vykusují chodbičky na povrchu mladých plodů – tato chodbička se časem zahojí korkovým pletivem, jablko se dále vyvíjí, ale stále na něm zůstává viditelná jizva po vykousané chodbičce. Větší larvy pak vykusují dále vnitřní dužinu, plody jsou tak plné směsí drtě a trusu housenek. Takováto jablka opadávají a jsou absolutně znehodnocena.

Pilatka švestková (Homplocampa minuta) a švestky

Vylíhlé larvy se živí měkkou dužinou švestek a časem i peckami. Když larva celou švestku zničí, přesouvá se na nový plod. Taková poškozená švestka má na povrchu patrné dva otvory a uvnitř je plná trusu a drtě – tedy je také úplně zničená.

Pilatka třešňová (Caliroa cerasi) a třešně

Na rozdíl od předchozích dvou, tato pilatka škodí spíše na listech. Larvy listy vyžírají až do takového stavu, že listy usychají a opadávají, a to velmi oslabuje celý strom.

Ochrana ovocných stromů

Proti pilatce jablečné se provádí chemický postřik na základě počtu vajíček nakladených na malé plody, tedy v případě výskytu určitého minimálního počtu. U pilatky švestkové je postup obdobný, u pilatky třešňové se nejdříve zjišťuje počet larev na listech a až poté se také případně přistupuje k chemickému postřiku.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Pilatky

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.