Zpět na výběr škůdce

Plíseň bramborová


Vzhled

Jedná se o jednu z nejčastěji se vyskytujících mikroskopických hub napadajících brambory. Její přítomnost se projeví na vzhledu rostliny především na jejích listech, kdy nať zasychá postupně od špiček listů přes řapíky až po stonky. Na spodní straně listů můžeme pozorovat povlak houbových vláken. Další příznaky jsou patrné na hlízách, na kterých se objevují tmavé skvrny jak na povrchu, tak i na řezu.

Kde a jak nám škodí?

Tato choroba byla v minulosti příčinou několika hladomorů a současně je stále velmi nebezpečná – při zanedbání jejího rozšíření může zničit kompletně celou úrodu brambor. Houba přežívá v napadených hlízách, ale při menším napadení nemusí být vůbec patrná – může pak dojít k tomu, že nevědomě zasadíme napadenou hlízu, vyroste z ní nemocná rostlina a u té se projeví choroba zasycháním natě.

Kde se daří plísni bramborové

Jako jiné mikroskopické houby má ráda teplé a vlhké prostředí a kromě brambor napadá i příbuzné rostliny, jako jsou rajčata a lilky. Čím blíže pěstujeme tyto rostliny, tím vznikne větší šance přenosu z jedné na druhou. Pravděpodobně vyšší možnost rozšíření hrozí v hustých porostech (blízkost rostlin), blízkosti vodních toků a ploch (vlhkost), vyskytující se lilkovité plevele (blín).

Prevence a obrana

Důležitá je především správná technika pěstování brambor, a to hlavně dostatečná vrstva půdy nad hlízami a provzdušnění půdy. Měli bychom udržovat nezaplevelený pozemek, dodržovat dostatečné odstupy mezi rostlinami samotnými i mezi pěstovanými druhy a dávat pozor na brambory a jim příbuzné rostliny pěstované na vlhkých stanovištích. V případě nutnosti chemického postřiku jsou používány přípravky na bázi mědi, kdy nepoužívanějším a nejznámějším výrobkem je Kuprikol. O nutnosti provedení postřiku je dobré poradit se s odborníkem, což platí i o samotném způsobu a doby aplikace přípravku.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Plísně bramborové

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.