Zpět na výběr škůdce

Plzák zahradní


Význam

V současné době jsou plži – především plzáci a slimáci – velkým problémem a někdy dochází k jejich ohromnému namnožení a kalamitním škodám. Škodí ve velkém měřítku na řepce a na našich zahrádkách potom nejen na listech a plodech zeleniny a jahodníku, ale i na okrasných rostlinách a též v pařeništích a ve sklenících.

Popis a škodlivost plzáků

Plzák je zástupcem plžů bez ulity – tedy těch lidově označovaných prostě slimáci. Je 3 až 4 centimetry velký, tmavě skořicové až šedé barvy, ze spodu je žlutý. Je častý v zahradách a škodí i na skladovaných plodinách. Žírem mlže způsobit opravdu veliké škody.

Obrana

Je dobré držet se preventivních opatření, pomocí kterých můžeme velkému výskytu plzáků předejít. To znamená především správné zpracování půdy, protože v rostlinných zbytcích, které na podzim nezapracujeme do půdy, se plzákům velmi líbí.

Lepší je vždy dávat přednost dalším nechemickým metodám, jako je pěstování vonných rostlin, které plže odpuzují. To jsou například hořčice, kerblík, řeřicha zahradní, šalvěj nebo tymián.

Plzáky je možné také ručně sbírat a odnést dál od zahrádky. Pravidelným mulčováním například pilinami se plzáků zbavíme také, protože se jim po takovém materiálu špatně leze a ze zahrádky se přestěhují sami jinam.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Plzáka zahradního

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.