Zpět na výběr škůdce

Puchrovitost švestek


Onemocnění

Tato choroba je specifická právě pro švestku. Je způsobena opět mikroskopickou houbou a je typická zejména pro určité oblasti, kde se vyskytuje ve větším množství – to je záležitostí například Pošumaví. Choroba se však může vyskytnout prakticky všude.

Vzhled napadených plodů

Napadené plody především nevytváří pecku, jsou delší než normálně a také užší nebo plošší. Během pozdějších stádií choroby jsou takto poškozené švestky navíc pokryté bělavým povlakem a nakonec hnijí, odpadávají nebo někdy zůstávají viset v této podobě na stromě.

Přenos a šíření

Původci této choroby přežívají v napadených pletivech a plodech, přes zimu velmi často na větvích. Na jaře pak houby prorůstají do nových plodů, které poškozují. Napadení je možné pozorovat právě i na větvích, které jsou deformované a pokroucené.

Prevence a ochrana

Preventivní ochranou je volba vhodného stanoviště pro pěstování švestek. V případě, že se choroba objeví, je nutné ručně sesbírat všechny napadené plody a rozhodně je nenechávat přes zimu na stromě – právě tyto plody jsou největšími zdroji další infekce. Jako obrana funguje celkem úspěšně i vápnění půdy.

Chemická ochrana je podobně jako v případě jiných houbových chorob ovocných stromů nutná brzy zjara, tedy v době rašení, kdy ještě nepronikla houbová vlákna do nových plodů a úrodu tak můžeme zachránit.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Puchrovitosti švestek

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.