Zpět na výběr škůdce

Rakovina brambor


Původ

Stejně jako v případě plísně bramborové je původcem tohoto onemocnění houba, ovšem jiného zařazení.

Vzhled

Její přítomnost se projevuje různě velikými nádory na bramborových hlízách, které mohou být veliké pár milimetrů, ale i několik centimetrů. Vždy „vyrůstají“ blízko oček nebo na stolonech (podzemní části stonků), případně na stoncích. Zezačátku jsou nádory světlé a časem tmavnou až černají. Hlízy jsou tak nejen podivného tvaru, ale zároveň nepoživatelné.

Kde a jak nám škodí?

Hostitelskou rostlinou této plísně jsou pouze brambory. Problém této choroby tkví v tom, že žádná odrůda brambor není proti ní stoprocentně odolná a při zamoření půdou sporami této houby je na daném pozemku téměř nemožné brambory pěstovat. Jedná se také proto o karanténní chorobu, kdy jsou území s jejím výskytem přísně hlídána a pěstování brambor je zde omezeno.

Přenos a šíření

Původci této choroby zůstávají přítomní v půdě po dlouhou dobu a přenos je tak možný zejména sadbou, kdy nevědomě použijeme nakažené hlízy. Houby však mohou ulpět i na nářadí a technice a tím být přenášeny na další a další místa.

Ochrana

Ochrana spočívá především v důsledném dodržování karanténních opatření tam, kde byl výskyt rakoviny brambor prokázán. Je nutné dodržovat preventivní opatření, především nakupovat uznanou zdravou sadbu a při množení vlastního materiálu dávat pozor, jestli jsou hlízy opravdu zdravé.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Rakoviny brambor

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.