Zpět na výběr škůdce

Rdesno blešník


Typ plevele a jeho význam na zahrádce

Jde o vyznaný plevel jednoletého typu, který nepřezimuje. Právě rdesno blešník (v menší míře i jeho příbuzný rdesno červivec) se často objevují jako plevele okopaniny, tedy brambor a řepy a zeleniny, kdy se jim velmi líbí i na zavlažovaných záhoncích skleníků a pařenišť.

Vzhled rostlin

Lodyhy jsou vysoké od pouhým 20 centimetrů až k téměř dvěma metrům. Jsou typické černými tečkami a skvrnami na svém povrchu. Listy jsou užší, často kopinaté a s nepravidelnou skvrnou, květy jsou drobné a světlé – bělavé, narůžovělé či zelené. Rdesno blešník kvete od června do září, semena jsou tvaru čočky, lesklá a černohnědá, pár milimetrů veliká. Semena dokáží klíčit nejen z povrchu, ale i z hloubky několika centimetrů.

Kde se vyskytuje

Rdesno je jednou z přizpůsobivých rostlin a můžeme se s ním setkat i na rumištích, v příkopech a podobně. Na zahrádce nám vadí v zelenině, bramborách a cukrové řepě, na polích je častým plevelem kukuřice.

Jak na rdesno

Rdesno se bohužel čím dál více přizpůsobují okolním podmínkám, a tak se jako plevelné rostliny objevují častěji i na zahrádce. Podobně jako u merlíků je důležité dodržovat pravidelné okopávání a kypření především v bramborách a v té zelenině, které má v porostu mezery.

V zeleninách není použití chemikálií vůbec možné, protože bychom tak jedovaté herbicidy dostali do samotné zeleniny a ta by nebyla bezpečně poživatelná. Proto musíme být důslední právě při zpracování půdy a případném pečlivém pletí celých rostlin i s kořeny.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Rdesna blešníku

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.