Zpět na výběr škůdce

Šarka


Kde se virus objevuje

Virová choroba „šarka“ je velmi známá především u švestek, ale lze se s ní setkat i u dalších peckovin, jako jsou meruňky a broskvoně. Příznaky na jednotlivých ovocných stromech jsou velmi podobné.

Význam choroby a její šíření

Samotný virus není schopen šíření, proto je šarka přenášena buď množeným školkařským materiálem a nebo nepřímo mšicemi, které nasají virus na jedné rostlině a na druhou rostlinu ho opět při sání přenesou. Šarka je jedna z nejzávažnějších chorob ovocných stromů a někdy je téměř nemožné některé náchylné odrůdy úspěšně pěstovat. Tato choroba velmi znatelně zvyšuje výnosy peckovin a snižuje i kvalitu sklízeného ovoce.

Projevy na jednotlivých ovocných stromech

Švestky

Na plodech se objevují skvrny, které jsou později propadlé. V místě kresby a skvrn je dužina plodů tvrdá a velmi často odlišně zbarvená – dočervena až dofialova. Příznaky se objevují i na listech, a to jako skvrny nebo kroužky světlejší barvy. Kroužky nebo světlejší skvrny se objevují také na peckách.

Meruňky

Příznaky jsou podobné jako u švestek na listech i plodech, to znamená kroužky v jiné barvě. Ty mohou být na plodech stejně jako u švestky propadlé a světlé kroužky i skvrnky se objevují také na peckách.

Broskvoň

U broskvoní jsou příznaky asi nejméně patrné. Na listech jsou méně výrazné kroužky nebo skvrnky a na samotných plodech jsou pak kresby a kroužky světlejší barvy než je okolní barva slupky plodu.

Ochrana před šarkou

Přímá ochrana bohužel není možná – na virové choroby totiž neexistují stoprocentně účinné přípravky.

Chránit se před šarkou je možné především výběrem odolných odrůd. Ty sice nejsou zcela odolné v pravém slova smyslu, ale v tom směru, že se na nich virus projeví jen málo nebo téměř vůbec. Takové odrůdy jsou například švestky Katinka nebo Elena.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Šarky

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.