Zpět na výběr škůdce

Sedmikráska chudobka


Typ plevele

Sedmikráska chudobka je zástupcem vytrvalých bylin, v trávníku je pro mnohé spíše na okrasu – to však záleží na názoru každého. Tvoří oddenky a koření mělce.

Vzhled rostlin

Jde o drobnou bylinu s přízemní růžicí listů, s lodyhou vysokou 5 až 15 centimetrů, s typickými bílými kvítky, které mohou být na okrajích i narůžovělé. Kvete velmi dlouho, od jara až do podzimu. Semena sedmikrásky – takzvané nažky – ztrácí v půdě časem velmi rychle klíčivost, ale většinou se jich vytváří mnoho, a tak se sedmikrásky úspěšně množí.

Kde se jí daří

Sedmikrásky se vyskytují téměř všude, pro nás je klíčový jejich výskyt v krátce sečených trávnících. Tam se jim daří právě proto, že se jedná o byliny malého vzrůstu, a tak nejsou ani při krátkém sestřihu trávníku moc poškozovány.

Když nechceme sedmikrásky

Pro ty z nás, kteří preferují trávník opravdu pouze z trav, existuje několik metod v boji se sedmikráskami. První z nich je v případě opravdu velkého množství sedmikrásek zrušit trávník a založit trávník nový, což může být velmi pracné i nákladné, ale v případě celkově staršího a nepěkného trávníku se toto vyplatí.

Druhou možností je nechat chvíli trávník bez zásahů a sečení, začnou se v něm tak uplatňovat vyšší rostliny a traviny a malým sedmikráskám se pro nedostatek světla přestane dařit.

Herbicid na sedmikrásku

Chemická ochrana pomocí herbicidů je třetí možností, v tomto případě se používá speciálních herbicidů účinných na konkrétní druhy bylin, zatímco travinám neuškodí – to jsou takzvané selektivní herbicidy. V případě sedmikrásky pak tyto látky hubí pouze skupinu hvězdicovitých rostlin, kam chudobka patří.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Sedmikrásky chudobky

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.