Zpět na výběr škůdce

Škůdci v kuchyni


Hmyz do kuchyně nepatří, zatočte se škůdci ekologicky

Přestože ve vaší kuchyni udržujete pořádek, může se čas od času stát, že vás navštíví nevítání společníci z říše hmyzu. Potkat škůdce z hmyzí říše není příjemné – a už vůbec ne v místnosti, ve které připravujete pokrmy a skladujete potraviny. Jak se malých škůdců v kuchyni zbavit? Jde to i ekologicky a bez zbytečné chemie. Přečtěte si tipy, které si pro vás připravila kuchyňská studia Gorenje.

Zbavte se smutnic

Jsou otravné a nenechají vaše bylinky nebo některé pokojové rostliny na pokoji – řeč je o smutnicích, drobných muškách, které si hledají domov v listech zeleně a neustále poletují okolo. Malým smutnicím vyhovuje vlhké prostředí, proto omezte zálivku bylinek.
Jak se vlastně dostanou k vám domů? Nejčastěji spolu se substrátem. Prevencí je tak výběr kvalitního substrátu, který můžete propařit. Pokud už se však návštěvnice objevily, můžete substrát zasypat křemičitým pískem. Ten omezí larvám v půdě přísun vzduchu a znemožní muškám klást další vajíčka. Podpořit rychlou likvidaci můžete také pomocí lepících žlutých desek, na které se mušky nachytají – a bylinky budou mít klid.

Potvory ze spíže

Někteří záškodníci si to vykračují rovnou do spíže – kde jsou velmi nežádoucí. Mezi nejčastější škůdce patří mol. Jejich samičky kladou vajíčka, která se rychle promění v nežádoucí housenky – a ty v tom nejhorším případě najdete rovnou v potravinách.Jak se různých druhů molů, kteří vezmou kuchyni útokem, zbavit? Vyhněte se chemickému řešení a zkuste to přírodní cestou. Zavěste do spíže krásnou a voňavou levanduli. Její pach molům nesedí, budou se spíži vyhýbat. Pokud už došlo k napadení potravin, vemte útokem pro změnu spíž vy a vše vyhoďte. Pomoci si můžete také postřikem složeným z vody a levandulového esenciálního oleje – a bitva bude vyhrána!

Mravencům vstup zakázán

Mravenci si to mnohdy namíří do vašeho domova jako nenápadní nájemníci. Jestliže spatříte cestičku se zástupem těchto malých šikulů, pak je na čase znemožnit jim přístup do domu, potažmo kuchyně. Existuje hned několik babských rad, jak na mravenčí gang.Můžete jim zkřížit cestu aromatických kořením, jako je sypký pepř nebo paprika. Pokud najdete jejich vstup do domu, posypte jeho okolí pepřem či skořicí. A jak zabránit jejich vstupu mezi potraviny? Použijte obyčejnou pastu s fluorem namísto chemických sprejů, které nesmí přijít do styku s potravinami. Namažte jí spodní police a mravenci se už nevrátí.

Vyžeňte octomilky

Snad nejprovařenějším hmyzem, který dokáže potrápit právě v kuchyni, je obyčejná octomilka. Je těžké se jí zbavit – rychle se množí a nechce dát pokoj. Drží se u nahnilého ovoce, sladké vůně a odpadkového koše. Prevencí je pravidelné vynášení plného odpadkového koše. Základem je kromě pořádku kontrola ovoce, vyhazování zbytků jídel, nepřelévání pokojových rostlin.

 

Pokud na vás však tyhle neposedné mušky již zaútočily, pak je čas bojovat. Můžete po kuchyni rozmístit misky s hřebíčkem a do květináčů zapíchnout stroužek česneku. Odchytit malé otravy můžete také prostřednictvím nastražené pasti. Stačí odřezat plastovou láhev, nalít do ní trošku vína, piva či džusu. Vršek zakryjte alobalem, fólií nebo papírem a udělejte do něj malé dírky. Mušky se dostanou dovnitř, nikoli však ven. Zkrátka a dobře – budou mít po legraci a vy budete mít zasloužený klid a čistou kuchyni, ve které bude radost vařit i pobývat.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Škůdců v kuchyni

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.