Zpět na výběr škůdce

Skvrnitost listů jahod


Popis choroby

V případě bílé i fialové skvrnitosti listů jahodníků se jedná opět o napadení mikroskopickými houbami. Každý druh houby způsobuje odlišné zbarvení skvrn na listech, ale v mnohém jsou obě choroby velmi podobné a také metody boje proti nim jsou téměř stejné.

Vzhled napadených rostlin

Jak napovídá samotný název, v případě bílé skvrnitosti jsou na listech pozorovatelné skvrnky veliké cca 5 milimetrů, které jsou bílé až krémové a jejich okraj je červený nebo červenofialový. U fialové skvrnitosti jsou to pak přibližně stejně velké skvrnky jako v předchozím případě, jsou fialové až červenofialové barvy a mohou se objevovat kromě samotných listů i na řapících.

Škody nejsou dramatické

Obě typy skvrnitostí jsou sice nepříjemným hostem na jahodníku, ale nepůsobí příliš velké škody. K šíření dochází hlavně z rostlinných zbytků napadených rostlin, ze kterých se choroba další rok šíří na rostliny nové.

Jak jahody chránit

Při prevenci je dobré dbát na důslednou likvidaci zbytků odumřelých rostlin, především těch napadených, jinak hrozí rozšíření choroby další rok na nové sazenice. Proti houbovým chorobám je možná i chemická ochrana, kterou však provádíme hlavně v případě, že se jedná o rostliny určené k sadbě.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Skvrnitosti listů jahod

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.