Zpět na výběr škůdce

Smetánka lékařská


Typ plevele

Smetánka neboli pampeliška lékařská je dvouletá až vytrvalé léčivá bylina, medonosná, ale zároveň velmi často zaplevelující. To především kvůli jejímu velmi snadnému šíření pomocí nažek – „semen s padáčky“.

Popis rostliny

Má bohatou přízemní růžici listů, které jsou vejčité nebo kopinaté s laloky – úkrojky. Zprostřed vyrůstá až 40 cm vysoký stvol s jasně žlutými květy, které se objevují od jara někdy až do podzimu.

Chutná všem, od včel po králíky

Mladé listy pampelišek jsou oblíbenou pochoutkou domácích zvířat – morčat, králíků nebo třeba želv. Motýli si pochutnávají na nektaru z květů, včely vyrábí sladký pampeliškový med, z květu i kořenů chutná nám lidem uvařený sirup nebo víno.

Kde se jí daří a kde ji nechceme

Pampeliška rostě téměř všude a z luk a pastvin se větrem lehce rozšiřuje do zahrad a polí. Nejčastěji nám vadí právě buď na poli a nebo v trávníku, kde uplatní svou vytrvalost – v záhoncích neškodí, protože každoroční obměnu složení rostlin a zpracování půdy nepřežije.

Jak na pampelišku

Problémem je šíření semen s padáčky pomocí větru, při tom z jednoho květu může vyletět až 150 takových semen. Všeobecně nemá pampeliška ráda hluboké zpracování půdy, a tak je problémem na trávnících, kde se takové zpracování neprovádí. Možným řešením je přísev trav, které tak pampelišce více konkurují a ta se potom tolik neuplatní. Další možností je podobně jako u sedmikrásky použití selektivních herbicidů, tedy takových, které jsou zaměřené právě na hvězdnicovité rostliny a travinám neuškodí.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Smetánky lékařské

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.