Zpět na výběr škůdce

Štítenky


Kde škodí

Štítenky jsou velmi vytrvalými, urputnými a odolnými škůdci na pokojových rostlinách, především na těch s tvrdými listy, jako jsou palmy nebo citrusy (pomerančovníky, citroníky).

Popis a vzhled

Jedná se o příbuzné mšic a svilušek, samotné štítenky jsou několik milimetrů velcí broučci pokrytí silnou voskovitou vrstvou. Vrstva vosku na povrchu jejich tělíček opravdu funguje jako štít. Škůdci jsou tak chránění nejen před svými predátorů, ale jsou díky tomu bohužel i mnohem odolnější proti chemickým prostředkům a mechanickým zásahům.

Čím škodí

Podobně jako její příbuzné škodí štítenka sáním na listech, které poškozuje a oslabuje, přičemž poškozená místa jsou světle zelená. Pevně přitom drží uchycená na listech – na rostlinách se však vyskytují téměř výhradně samičky. V místě poškození je nebezpečené to, že se do rostliny mohou dostat další infekce a škodlivé organismy.

Jak na urputné štítenky

První metodou je biologický boj. Při přesném určení štítenky na rostlině je pak možné aplikovat takové přípravky, které obsahují přirozené nepřátele a predátory štítenky a úspěšně ji vyhubí.

V případě vyššího rozšíření štítenek se přistupuje k aplikaci chemického postřiku. Je však nutné před jeho provedením z rostlin ručně odstranit co nejvíce dospělých jedinců, a to ideálně kartáčkem. Tak se dostaneme na rostlině přímo k vajíčkům a larvám, které bývají štítky chráněny. Přes voskovou vrstvu by na ně nebyl postřik příliš účinný.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Fotky Štítenek

Další škůdci


Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.